Ako na nezhody so susedmi? Riešte všetko cez úrady, nie vlastným hnevom

So zlým susedom jednajte vždy cez úrady a nenechajte sa vtiahnuť do nekonečných hádok.

Aj toto dnes, žiaľ, patrí k životu nejednej rodiny. Nadobudnúť v súčasnosti vlastné bývanie nie je jednoduchá záležitosť.

 Najprv musíte absolvovať dlhý proces hľadania, potom tŕpnete pri odsúhlasovaní hypotéky a keď už máte za sebou tortúru v podobe sťahovania a máte sa sústrediť už len na platenie a užívanie si nového domova, potom príde nepríjemná realita v podobe susedov.

Ak si s nimi nesadnete a musíte trpieť výčiny nejakých neprispôsobivých typov, stojíte pred procesom dlhého dohadovania a bojov na ostré lakte.

Pohovor a nájdenie kompromisu

Hľadanie bytu si vyžaduje veľa úsilia, ale nemali by ste pri ňom zabudnúť na tak dôležitú vec ako sú susedia. Informujte sa na nich u domovníka, v prípade domov na obecnom či mestskom úrade alebo sa s nimi snažte priamo kontaktovať.

Bývanie nie je pokazené auto, ktoré vymeníte v predajni. Ide o celoživotnú záležitosť, pri ktorej výbere musíte byť obzvlášť opatrní. Keď sa už dostanete do nejakých nedorozumení, nekonajte unáhlene a nesnažte sa hneď všetko riešiť cez úrady.

Práve takto môžete odštartovať žabomyšie vojny, ktoré nikam nepovedú. Ak sa vám niečo nepáči, zájdite za tým susedom a snažte sa dohodnúť na nejakom kompromise.

Sťahujete sa? Ako to bude vplývať na vaše dieťa

Potom musíte hľadať to najvhodnejšie pre vás, čo bude zodpovedať...

Často ide iba o malé nedorozumenia, ale ak nebudete spolu komunikovať, nikdy sa vám to nepodarí vyriešiť zmierlivou cestou.

Odvolajte sa na domový poriadok

V prípade kúpy bytu máte situáciu o niečo zjednodušenú. Môžete sa odvolať na domový poriadok, ktorý musíte vopred dobre naštudovať, aby ste mohli pred susedom správne argumentovať.

Myslite však na to, že tieto pravidlá platia aj pre vás. Keď robia vaši susedia hluk do desiatej večer, nič s tým nezmôžete.

Rovnako si uvedomte, že ak ide iba o jednorázový problém, nabudúce sa vám to môže v prípade nejakej návštevy stať tiež a potom nahlásia susedia vás.

Keď u nich nezaberie pohovor a oboznámenie s domovým poriadkom, môžete zájsť za domovníkom alebo správcom bytovky, ktorý vám môže pomôcť vyriešiť váš problém.

Najprv mestská polícia, potom mestský alebo obecný úrad

Ak sa situácia časom neupokojí a problémy so susedmi budú naďalej narastať, ďalším krokom bude kontaktovanie mestskej polície. Tých musíte zavolať presne v čase, keď vznikol problém a nie dodatočne.

A teda ak sú hluční v čase nočného pokoja alebo vám znepríjemňujú život odpadkami, či agresívnym vystupovaním. Mestský policajt má právo udeliť im pokutu.

Problémy so susedmi môžete ohlásiť tiež na mestskom úrade. Ak ste v práve, úradníci následne pozvú problematických občanov na dohovor a udelia im pokutu a v prípade problémov s odpadkami aj povinnú nápravu situácie do vopred určeného času.

Nikdy nenechávajte situáciu na náhodu a evidujte tieto problémy aj oficiálnym spôsobom, aby ste získali výhodu v prípade súdnych sporov. Ak vás sused napáda fyzicky alebo ohrozuje váš život a zdravie, musíte osloviť štátnu políciu.

Riešenie súdnou cestou

Posledným krokom je riešenie súdnou cestou. Majte na pamäti, že toto sa môže ťahať aj pár rokov a vy musíte po celý čas nejako spolunažívať.

Vždy je dobré brať to ako najkrajnejšiu možnosť a radšej hľadať cestu, ako to vyriešiť iným a pokojnejším spôsobom.

Mohlo by Vás zaujímať

S každým ďalším dieťaťom sa meníme aj my: Aké sú rozdiely pri prvom, druhom či pri treťom?

Motivácia je príčinou správania: Ako na dieťa pôsobí pochvala a aké účinky má trest?

Rozkošné video: Malá tanečníčka to na parkete roztočila, chlapček sa ani nestihol chytiť

Hľadajte si k sebe cestu, navrhnite zakopanie bojovej sekery a neničte si tak vzájomne život. Keď to však inak nepôjde, musíte sa vyzbrojiť trpezlivosťou a dosiahnuť spravodlivosť touto formou.

Všetko riešte s chladnou hlavou

Nech už je situácia akokoľvek vyhrotená, vy si vždy udržte nervy na uzde a nenechajte sa stiahnuť do nič nehovoriacej vojny.

Takto navyše vkladáte zbrane do rúk susedov, ktorí ich môžu vytiahnuť v tej najnevhodnejšej chvíli.

Namiesto toho si zachovajte chladnú hlavu, vždy si dobre premyslite ďalšie kroky a nedovoľte im, aby vás donútili k nejakým neoprávneným krokom.

Čo je pre vás to najdôležitejšie?

Spory so susedmi nemusia zažehnať ani pravidelné návštevy policajtov, upozornenia úradov alebo rozhodnutia súdov.

Vtedy je len na vás, aby ste si uvedomili čo je pre vás v živote dôležité a či vám a najmä v záujme detí stojí za to, aby ste v tomto spore zotrvali. Niekedy je lepšie ustúpiť, nájsť si nové bývanie a začať od znova a bez stresov.

I keď by ste dostali za byt alebo dom menej peňazí ako ste zaň dali, všetko sa vám vráti v podobe ďalších pokojných rokov.

A pri ďalšom sťahovaní už neurobte chybu v tom, že by ste si nezistili situáciu so susedmi a neoverili prípadné problémy.

Najnovšie správy z iných médií

Mimoriadna situácia sa zrejme čoskoro zruší. Jedno opatrenie bude platiť ale aj naďalej. Obmedzí vás?

pondelok, 11. september 2023, 11:02

Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením Covid -19 by mala čoskoro skončiť, pre vlastníkov bytov ale zostane jedno opatrenie zachované.

Zálohové predpisy za teplo

pondelok, 16. január 2023, 11:17

Link na reláciu RTVS k mesačným zálohovým predpisom za teplo: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14040/379765

Správy  komentáre 11.1.2023

Rozdiel medzi podielovým a bezpodielovým vlastníctvom? Prehľad, ktorý by ste mali mať pred manželstvom

pondelok, 05. september 2022, 15:56

* Bezpodielové vlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.
* Do bezpodielového vlastníctva určitý typ majetku nepatrí.
* Špecifická situácia vzniká pri predaji nehnuteľnosti na podnikanie.

Vlastníte s niekým nehnuteľnosť alebo majetok a chcete sa ho zbaviť? Občiansky zákonník hovorí, že vec môže byť v podielovom alebo bezpodielovom spoluvlastníctve. Rozdiel medzi nimi je ten, že bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi a podielové vlastníctvo vznikne vtedy, ak nehnuteľnosť alebo pozemok vlastnia viaceré osoby.

Požiadavka diaľkového odpočtu v zmysle legistatívy EÚ: Aké zmeny môžeme očakávať z pohľadu správy?

utorok, 12. október 2021, 15:07

Aké zmeny nás čakajú z pohľadu správy domu v zmysle nových legislatívnych zmien EÚ? Bude diaľkový odpočet povinný? Ako sa dotkne vlastníkov bytov požiadavka diaľkového odpočtu? Čo to znamená v praxi? Aká bude minimálna frekvencia vyúčtovania alebo informácií o spotrebe? Aké meradlá odporúča správca?

Schôdza vlastníkov sa konať nemusí, hlasovať môžu písomne

utorok, 16. február 2021, 13:23

Môžu sa bytové schôdze konať aj v čase prísnych protiepidemiologických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19? Porušia vlastníci zákon, ak sa schôdza koná?

Ľudia sa sčítajú z pohodlia domova

štvrtok, 11. február 2021, 12:09

Povinné sčítanie klope na dvere. Uskutoční sa elektronickou formou od 15. februára do 31. marca.

Hovorkyňa štatistického úradu SR: Jasmína Stauder (zdroj: Archív j.s.)

Certifikát Dôverihodnosti

certifikat-s

Certifikát Solventná firma

certifikat-s

Register Solventných Firiem zahrňuje elitu slovenského podnikateľského prostredia. Ocenenie označuje iba seriózne spoločnosti, ktoré si starostlivo strážia svoje dobré obchodné meno. Certifikácia odráža dlhodobú ekonomickou stabilitu, solventnosť, spoľahlivosť, a efektívne vedenie podnikania spoločnosti v rámci Slovenskej Republiky.

Certifikát Dôveryhodná firma

certifikat

Partneri