Byty na JUŽNEJ STRANE ponúkajú pokoj a bezpečie

Spoločnosť VITRA ponúka zaujímavý projekt nízkoenergetického bývania v tichej zelenej lokalite v blízkosti centra mesta Košice. Nesie názov JUŽNÁ STRANA a je súčasťou košického obytného súboru "Na hore". Moderný byt na Južnej strane má ambície prirásť k srdcu svojim novým majiteľom. Je predpoklad, že sa stane bytom, na aký sa ľahko zvyká, a s ktorým sa možno raz bude ťažké rozlúčiť.

Projekt je vsadený do tichej zelenej lokality v blízkosti záhradkárskej oblasti. Práve v týchto májových dňoch sa uskutočňujú dokončovacie práce na projekte a realizujú terénne úpravy, výsadba a úprava zelene. Uskutočňujú sa posledné kolaudačné konania súvisiace s dopravnou infraštruktúrou, po ktorých už bude nasledovať samotná kolaudácia objektov bytových domov s pracovným názvom A1-A6. "Znamená to, že v termíne máj - jún 2015 predpokladáme právoplatné kolaudačné rozhodnutia, následne zápis do katastra," vysvetľuje Mgr. Renáta Oltmanová, manažérka projektu a zároveň spresňuje, že predaj bytových jednotiek v týchto bytových domoch je plánovaný na polovicu mája 2015. Zisťovali sme dôležité detaily o budúcom bývaní v obytnom súbore Južná strana. Z odpovedí R. Oltmanovej, projektovej manažérky, vyberáme:

V čom spočíva výhoda tohto projektu? Pre mladé rodiny je dôležité, či budú byty cenovo dostupné i počas ich užívania. Aké budú náklady na bývanie?

"Dobrou správou je, že je zabezpečená vlastná regulácia spotreby tepla a teplej vody vďaka bytovej odovzdávacej stanici tepla, ktorú má každý byt samostatne. Každý bytový dom disponuje samostatnou kotolňou."

Ktoré ďalšie výhody ocení budúci majiteľ bytu?

V prvom rade je to prostredie a dobrá cena bytu. Bytové domy s počtom bytov od 6 do 13 pôsobia útulne. Samotný koncept obytného súboru Južná strana vytvára akoby uzatvorený priestor, pocitovo a energeticky veľmi pozitívny. Nadobúdate príjemný dojem napriek počtu bytových domov (spolu 18), ktorý evokuje pocit uzavretej malej komunity, nie klasického veľkého sídliska, ale "komorného" prostredia vsadeného do lokality obklopenej zeleňou.

Ako vyzerá vybavenie bytov pred odovzdaním do užívania? Môže kupujúci ovplyvniť materiálové prípadne dispozičné zmeny na základe jeho predstáv?

Odovzdávame tzv. holobyty, ale kupujúci si môže vybrať z 3 úrovní, čiže rôznych variánt štandardu na dorobenie bytov. Naša spoločnosť VITRA má uzatvorené zmluvy s dodávateľmi materiálov aj s prípadným zhotoviteľom za zvýhodnené ceny na materiály. Bytové domy sú postavené z murovacích tvárnic z autoklávneho pórobetónu typ PORFIX hrúbky 250 mm so zateplením penovým polystyrénom hrúbky 100 mm a vonkajšou omietkou, bez podpivničenia. V každom bytovom dome je kotolňa na zemný plyn. Teplá voda pre kúrenie, teplá úžitková voda, prívod vody je realizovaný samostatne pre každý byt. V bytoch je samostatné meranie objemu odberu tepla a vody, pred každým bytom je umiestnená bytová odovzdávacia stanica tepla s doskovým výmenníkom tepla a samostatným čerpadlom. Samostatný termostat pre riadenie spotreby tepla, resp. tepelnej pohody. Vykurovacími telesami sú radiátory. Spoločné priestory (chodby a schodiská) sú zariadené v zmysle projektu keramickou dlažbou, osvetlením, úplnými nátermi stien a poštovými schránkami. Podrobné informácie súvisiace s projektom Obytného súboru Na hore, Košice sú k dispozícii na www.juzna-strana.sk. Mgr. Renáta Oltmanová: "Na byty v bytových domoch, ktoré už boli skolaudované, budeme v máji poskytovať mimoriadne zľavy. Úspory dosiahnete aj pri využití zliav našich partnerov na nákup materiálov potrebných k prevedeniu holobytu na dokončený stav. Sú v tom zahrnuté napr. podlahy, dvere, sanita, obklady, ale aj služby odborníkov, ktorí to zrealizujú. Priemerná cena holobytu je 1228 eur/m2. Na porovnanie: priemerná cena starších dvojizbových bytov v Košiciach je 1120 eur/m2. Cena dvojizbových bytov na Južnej strane je v priemere 1.264 eur/m2. Architektonické a stavebné riešenie minimalizuje náklady na vykurovanie. Projekt je zaradený do kategórie nízkoenergetických bytových domov.

Časť obyvateľov prízemných bytov má možnosť si za veľmi výhodnú cenu odkúpiť predzáhradky s výmerou zhruba 50 štvorcových metrov. R. Oltmanová: "Ponúkame zľavy na už skolaudované byty v závislosti od veľkosti bytu, o ktorý má kupujúci záujem. Väčšie 3-4 izbové byty ponúkame so zvýhodnenými cenami. Súčasťou obytného súboru Južné mesto sú aj parkovacie miesta."

Zvýhodnené hypotéky: Na stránkach www.juzna-strana.sk sa oboznámite s detailmi financovania vášho budúceho bývania. Dozviete sa, že projektu Južná strana poskytlo zvýhodnené podmienky na hypoúvery až 5 bánk (ČSOB, Slovenská sporiteľňa, Volksbank, Všeobecná úverová banka a Poštová banka). Vďaka tomu môžete získať hypotéku na kúpu nového bytu na Južnej strane bez poplatku za ocenenie nehnuteľnosti, bez poplatku za poskytnutie úveru, so zvýhodnenou úrokovou sadzbou a ďalšími benefitmi poskytnutými výlučne na projekt Južná strana. Obyvatelia Južnej strany môžu svoje nové bývanie financovať až do výšky 100 % ceny kupovanej nehnuteľnosti. Môžete využiť služby nášho hypotekárneho partnera, ktorý Vám pomôže vybrať optimálnu hypotéku a prevedie Vás celým procesom vybavenia a čerpania úveru. V ideálnom prípade Vám postačí fotokópia dokladov totožnosti a všetko ostatné zariadime za Vás. Ako bonus môžete využiť i štátny príspevok pre mladých.

Počet a štruktúra bytov v projekte Južné mesto:

Celkový počet bytov: 175
1-izbové: 15
2-izbové: 113
3-izbové: 37
4-izbové: 10
Počet parkovacích miest: 143
Počet garážových státí: 42
Počet pivničných kobiek: 67