Na aké obdobie uzatvoriť zmluvu o prenájme nehnuteľnosti?

Vaša otázka: ,,Chcem prenajímať byt a potrebujem poradiť. Niektorí záujemcovia chcú prenájom na dlhšie ako dva roky a s pevnou cenou. Čo v prípade, ak budú časom náklady vyššie? Čo ak budem chcieť ukončiť zmluvu s nájomníkom skôr?" O odbornú radu sme požiadali špecialistu zo spoločnosti Broker Consulting.

Pre prenajímateľa je výhodnejšie uzavrieť nájomnú zmluvu na kratšiu a určitú dobu, napr. šesť mesiacov. Odporúčam uzatvoriť nájomnú zmluvu s pevnou cenou nájmu maximálne na jeden rok. Zmluva musí obsahovať výšku nájomného, ktoré pozostáva z dvoch častí - treba ich uviesť osobitne:

* nájomné ako odplata za užívanie bytu,
* úhrady spojené s užívaním bytu (elektrina, plyn, správca a pod.).

Nájomné je možné zvýšiť po dohode oboch strán. Jednostranne ho môže prenajímateľ zvýšiť len z dôvodu uvedeného v zmluve, napr. o výšku inflácie. Dôležité je zmluvne dohodnúť tiež režim úhrady prípadných nedoplatkov či vrátenia preplatkov.

Zánik nájmu bytu je striktne upravený zákonom. Nájom zanikne písomnou dohodou medzi prenajímateľom a nájomcom alebo písomnou výpoveďou, pričom výpovedná lehota je tri mesiace a začína plynúť prvým dňom mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená. Prenajímateľ je v niektorých prípadoch povinný zabezpečiť nájomcovi po vypovedaní zmluvy aj náhradné bývanie, inak nie je nájomca povinný sa z bytu vysťahovať - napríklad, ak sa stará o maloleté dieťa alebo o bezvládnu osobu, ktorá je členom jeho domácnosti.

Od roku 2014 sa môže uzatvoriť nájomná zmluva aj na základe zákona o krátkodobom nájme bytu, ktorý priniesol významné zmeny v prospech prenajímateľa. Tie sa však naňho budú vzťahovať len vtedy, ak si riadne splnil svoju registračnú povinnosť na daňovom úrade. V zmysle tohto zákona je možné od nájomnej zmluvy aj odstúpiť a v prípade výpovede si strany môžu dohodnúť aj iné dôvody ako tie, ktoré stanovuje zákon, rovnako aj kratšiu výpovednú lehotu. Prenajímateľ nie je ani povinný zabezpečiť nájomcovi bytovú náhradu. Odporúčam obrátiť sa na profesionálnu realitnú kanceláriu, ktorá pomôže s prípravou zmluvy o nájme aj s celou transakciou.

Najnovšie správy z iných médií

Nová vyhláška, ktorá koriguje využívanie tepla od susedov, sa možno bude meniť

štvrtok, 13. jún 2024, 14:02

Rozdiel nákladov medzi bytom s najvyššou a najnižšou cenou tepla už nemôže prekročiť 2,5-násobok.
Nové faktúry niektorých majiteľov bytov demotivujú, vravia, že merače sú už zbytočné.

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že špecifické situácie z praxe pri úpravách vyhlášky zohľadní.

Kúriť alebo šetriť? Vyhláška zmenila výpočty, o nespravodlivosti hovorí aj Saková

štvrtok, 13. jún 2024, 13:58

Vyhláška mala vyriešiť veľké rozdiely v platbách za teplo medzi bytmi.

Koncom mája prišlo majiteľom bytov od správcovských firiem vyúčtovanie zálohových platieb za minulý rok. Niektorí si v ňom našli aj nedoplatky za teplo v stovkách eur, prípadne oveľa nižšie preplatky, než na aké z minulosti boli zvyknutí.

Vyúčtovanie nákladov na vykurovanie a teplú vodu sa blíži. Bude sa počítať po novom

pondelok, 03. jún 2024, 21:57

Rozpočítavanie nákladov za teplo na vykurovanie a prípravu teplej vody v bytových domoch sa bude realizovať podľa nových pravidiel.

Mimoriadna situácia sa zrejme čoskoro zruší. Jedno opatrenie bude platiť ale aj naďalej. Obmedzí vás?

pondelok, 11. september 2023, 11:02

Mimoriadna situácia v súvislosti s ochorením Covid -19 by mala čoskoro skončiť, pre vlastníkov bytov ale zostane jedno opatrenie zachované.

Zálohové predpisy za teplo

pondelok, 16. január 2023, 11:17

Link na reláciu RTVS k mesačným zálohovým predpisom za teplo: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14040/379765

Správy  komentáre 11.1.2023

Rozdiel medzi podielovým a bezpodielovým vlastníctvom? Prehľad, ktorý by ste mali mať pred manželstvom

pondelok, 05. september 2022, 15:56

* Bezpodielové vlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi.
* Do bezpodielového vlastníctva určitý typ majetku nepatrí.
* Špecifická situácia vzniká pri predaji nehnuteľnosti na podnikanie.

Vlastníte s niekým nehnuteľnosť alebo majetok a chcete sa ho zbaviť? Občiansky zákonník hovorí, že vec môže byť v podielovom alebo bezpodielovom spoluvlastníctve. Rozdiel medzi nimi je ten, že bezpodielové spoluvlastníctvo môže vzniknúť len medzi manželmi a podielové vlastníctvo vznikne vtedy, ak nehnuteľnosť alebo pozemok vlastnia viaceré osoby.

Certifikát Dôverihodnosti

certifikat-s

Certifikát Solventná firma

certifikat-s

Register Solventných Firiem zahrňuje elitu slovenského podnikateľského prostredia. Ocenenie označuje iba seriózne spoločnosti, ktoré si starostlivo strážia svoje dobré obchodné meno. Certifikácia odráža dlhodobú ekonomickou stabilitu, solventnosť, spoľahlivosť, a efektívne vedenie podnikania spoločnosti v rámci Slovenskej Republiky.

Certifikát Dôveryhodná firma

certifikat

Partneri